Gdzie szukać najlepszego ubezpieczenia na narty?
Uprawianie sportów zimowych, w tym przede wszystkim narciarstwa zjazdowego i snowboardingu, wiąże się z pewnym ryzykiem kontuzji i urazów. Trzeba mieć na uwadze, że nawet doskonały narciarz na stoku może być narażony na to, że wjedzie w niego ktoś, kto dopiero uczy się jeździć albo przecenił swoje możliwości. Ze względu na takie i na inne możliwe zdarzenia warto mieć wykupioną odpowiednią polisę. Jak ją znaleźć i gdzie szukać?
Statystyki wypadków na nartach w polskich górach
Tylko na Podhalu TOPR-owcy odnotowali w czasie ferii w 2018 r. aż 1495 różnych wypadków. To zdarzenia z udziałem narciarzy i snowboardzistów, zarówno te niegroźne, jak i ciężkie, wymagające leczenia szpitalnego i rehabilitacji. Najczęściej u narciarzy na stokach górskich, nie tylko w Tatrach, dochodzi do urazów kończyn dolnych, kończyn górnych i urazów głowy. Czasem z pozoru błahe potknięcie może doprowadzić do groźnego wypadku.
Na każdą taką ewentualność warto się ubezpieczyć, wykupując odpowiednie ubezpieczenie. Ubezpieczenie na narty do Karpacza z https://wakacyjnapolisa.pl/narciarze/gdzie-wybrac-sie-na-narty-w-karpaczu/ jest jednym z dobrych rozwiązań – oczywiście wybierając inne kierunki, również warto zadbać o zakup odpowiedniej polisy.
Gdzie szukać optymalnego ubezpieczenia?
Jeśli szukamy ubezpieczenia na ferie, nie musimy przeglądać wszystkich stron towarzystw ubezpieczeniowych. Możemy skorzystać z kalkulatora ubezpieczeniowego i wykupić ubezpieczenie na narty na https://wakacyjnapolisa.pl/ubezpieczenie-narciarskie/. W ten sposób szybko nie tylko znajdziemy dopasowaną do naszych potrzeb i oczekiwań ofertę, ale i dostosujemy ubezpieczenie do swoich możliwości finansowych.
Wystarczy wpisać w elektroniczny formularz takie dane jak:
- data wyjazdu,
- miejsce wyjazdu,
- liczbę ubezpieczonych i ich wiek,
- potrzeby ubezpieczeniowe - m.in. uprawianie sportów amatorskich, sportów wysokiego ryzyka, sportów zawodowych, sportów ekstremalnych, ubezpieczenie sprzętu sportowego i OC sportowe.
- polisę NNW - następstw nieszczęśliwych wypadków,
- KL - koszty leczenia,
- Assistance,
- OC sportowe - ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej.
Ubezpieczenie na narty nie musi obejmować tylko jednego rodzaju ryzyka ubezpieczeniowego, ale można je poszerzyć o ubezpieczenie NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków), odpowiedzialności cywilnej, ubezpieczenie bagażu i sprzętu narciarskiego. Warto przy tym nadmienić, że wyjeżdżając na ferie w polskie góry i chcąc szusować na nartach po ich polskiej stronie, nie ma powodu, dla którego mielibyśmy opłacać koszty ratownictwa wysokogórskiego i prowadzenia akcji poszukiwawczej. W naszym kraju za usługi GOPR-u i TOPR-u się nie płaci, ale już w Czechach czy na Słowacji trzeba liczyć się z takimi kosztami - albo narciarze pokrywają je z własnej kieszeni, albo przerzucają takie wydatki na ubezpieczycieli, u których wykupili z odpowiednim wyprzedzeniem ubezpieczenie turystyczne na narty.
Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie na narty?
Jeśli wiemy już, gdzie najszybciej znajdziemy odpowiednie ubezpieczenie dla siebie i członków swojej rodziny, trzeba jeszcze ocenić, na jakie kwestie w ofertach ubezpieczeniowych należałoby zwrócić szczególną uwagę.
Najważniejsze jest dopasowanie zakresu ochrony ubezpieczeniowej do swoich oczekiwań.
Podstawowe ubezpieczenie powinno obejmować:
Kolejną ważną kwestią przy poszukiwaniu optymalnego ubezpieczenia na narty jest wybór sumy gwarantowanej. Nie wystarczy bowiem mieć ubezpieczenie obejmujące koszty leczenia, jeśli suma ubezpieczeniowa będzie tak niska, że nie wystarczy na standardowe zabiegi chirurgiczne, np. przy złamaniu nogi lub ręki.
Zasadniczo sumy gwarantowane muszą być dopasowane do miejsca wyjazdu. Przyjmuje się więc, że im wyższe koszty leczenia w docelowym miejscu, do którego wybieramy się na narty, tym większa powinna być suma gwarantowana. W Polsce może być ona względnie niska dla naszych obywateli. Jednak przyjmuje się, że na terenie Europy powinna ona wynosić około 20 000 euro w przypadku kosztów leczenia i 6000 euro w przypadku kosztów ratownictwa.
Ubezpieczenie NNW, o które można rozszerzyć polisę narciarską, obejmuje rekompensatę finansową w razie uszczerbku na zdrowiu. Dzięki niemu turysta poszkodowany w górach otrzyma stosowny procent z sumy gwarantowanej. Można też wykupić ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym, pokrywającym koszty szkód osobowych i materialnych wyrządzonych osobom trzecim.
Gdy na narty wybierasz się z drogim sprzętem, ubezpiecz go od kradzieży, zagubienia czy zniszczenia. Warto podkreślić, że polisę narciarską należy zakupić najpóźniej na 1 dzień przed planowaną datą wyjazdu.