Karta EKUZ – przeczytaj zanim wyjedziesz za granicę

Zagraniczny wyjazd to zawsze pewnego rodzaju ryzyko. Dlatego właśnie bardzo ważne jest odpowiednie zabezpieczenie swoich interesów i wyrobienie karty EKUZ, która pomaga w sytuacjach kryzysowych związanych z koniecznością skorzystania z usług medycznych. Czytaj dalej i dowiedz się najważniejszych rzeczy o karcie EKUZ.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – czym jest?

EKUZ to specjalny dokument, który pozwala na swobodne korzystanie z publicznej służby zdrowia każdemu, kto go posiada. Wraz z przywilejem darmowego leczenia musisz jednak liczyć się również z obowiązkami, które ciążą na pacjentach w niektórych krajach europejskich. Otóż np. we Francji konieczne jest partycypowanie w opłacie za wizytę lekarską. Jeśli więc chcesz korzystać z karty EKUZ, miej to na uwadze. Wyjeżdżasz do Chorwacji? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o karcie EKUZ w tym kraju: https://ekuz.com.pl/ekuz-w-chorwacji-co-trzeba-wiedziec/.

Gdzie można korzystać z karty EKUZ?

Co do zasady Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego działa na terenie wszystkich krajów zrzeszonych w Unii Europejskiej oraz Europejskim Stowarzyszeniu Wolnego Handlu. Z karty można więc korzystać podczas pobytu w: Austrii, Belgii, Bułgarii, na Cyprze, w Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Litwie, Luksemburgu, Łotwie, na Malcie, w Niemczech, Polsce, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Węgrzech, Wielkiej Brytanii, we Włoszech oraz w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii. Bardzo ważne jest również to, że wyrobić kartę może tylko obywatel jednego z powyższych krajów.

EKUZ i koronawirus

Zasady Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego są jasne i klarowne. Karta zapewnia pokrycie wszystkich kosztów związanych z leczeniem, które ma na celu ratowania zdrowia i życia. Oznacza to, że w przypadku zakażenia koronawirusem, możesz liczyć na pomoc finansową nawet wtedy, gdy dojdzie do hospitalizacji.

Czego nie pokryjesz kartą EKUZ?

EKUZ, jak każde inne ubezpieczenie ma swoje ograniczenia. Najważniejsze z nich to:

  • planowane zabiegi,

  • pomocy w prywatnych placówkach,

  • zabiegi dodatkowe,

  • transport medyczny,

  • OC,

  • ratownictwo,

  • transport zwłok.

Jak wyrobić EKUZ?

To bardzo łatwe. Wystarczy, że zgłosisz się do oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Twoim mieście i złożysz wypełniony wniosek. Jeśli nie chcesz aplikować o kartę osobiście, możesz to zrobić również korespondencyjnie, przez pocztę e-mail lub Elektroniczną Skrzynkę Podawczą na koncie ePUAP. Cały proces wyrabiania karty jest bezpłatny i zazwyczaj trwa wyjątkowo krótko. Jeśli jednak zdecydujesz się na wyrobienie karty EKUZ w sezonie letnim, musisz liczyć się nieco dłuższym czasem oczekiwania. Dowiedz się więcej na stronie: https://ekuz.com.pl/.

Podsumowanie

Jak widzisz, karta EKUZ jest przydatnym sposobem na ochronę zdrowia podczas zagranicznych wyjazdów. Idealnym połączeniem jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego oraz polisy turystycznej. Dzięki tym dwóm ubezpieczeniom otworzysz nad sobą prawdziwy parasol ochronny.

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją